115 Jubileusz ROD im. Juliusza Ligonia w Katowicach

W dniu 10 września 2022 r. ROD  im. Juliusza Ligonia w Katowicach obchodził 115 letni Jubileusz istnienia ogrodu, połączony z Dożynkami. Ogród ten, jeden z najstarszych w Polsce, został założony w 1907 roku. Po przyłączeniu Śląska do Macierzy w 1922r. działkowcy obrali  za swego patrona Juliusza Ligonia, znanego poetę ludowego i obrońcę  polskości oraz wiary katolickiej na Śląsku – z zawodu kowala.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz.15:00, powitaniem przybyłych gości przez prezesa ROD, Kazimierza Szymiczka. Urząd Miasta Katowice reprezentował Wiceprezydent, Pan  Mariusz Skiba oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, Pan Andrzej Czajkowski. Okręgowy Zarząd Śląski reprezentowali: Członek Krajowej Rady PZD, Pan Jan Kwiatkowski i Pan Mateusz Macianty – dyrektor Biura OZŚl. Sklep Leroy Merlin, będący patronem naszego ogrodu reprezentowali dyr. sklepu, Pan Konrad Calik i Pani Milena Błachucka.

Po oficjalnych, krótkich  przemówieniach, wręczono Zarządowi puchar jubileuszowy i Dyplom ufundowany przez OZŚl. PZD.
Następnie zostały wręczone odznaki związkowe zasłużonym działkowcom. Dyrektor sklepu Leroy Merlin wręczył wyróżnionym w tegorocznej lustracji działkowiczom karty podarunkowe.
Uroczystość uświetnił swoim występem znany aktor i piosenkarz, Pan Krzysztof Respondek. Występ zakończył się gromkimi owacjami i bisami.

Po śląskim obiedzie z roladą, kluskami i modrą kapustą oraz kołoczem, rozpoczął się  wieczorek taneczny trwający w miłej atmosferze do trzeciej nad ranem.